Award Winners

Lifetime Achievement Award 

Sponsored by: 

WINNER:

  • Roland Schulze, Professor Emeritus of Hydrology Centre for Water Resources Research School of Agricultural, Earth and Environmental Sciences, University of KwaZulu-Natal, South Africa

Finalists:

  • Alex Gisagara, Director of Engineering, National Water and Sewerage Corporation, Uganda
  • Irene Muloni, Cabinet Minister for Energy and Minerals, Uganda Ministry of Energy, Uganda
  • Elijah Sichone, Executive Secretary, Regional Electricity Regulators Association of Southern Africa (RERA), Namibia
  • Siengui Apollinaire KI, Secretary General, Western African Power Pool, Burkina Faso

Outstanding Contribution Award: Power

Sponsored by: 

Winner: 

  • Mateus Magala, President of the Board of Directors (CEO), Electricidade De Mocambique, E.P., Mozambique

Finalists:

  • Ana Hajduka, Founder & CEO, Africa Green Co. United Kingdom
  • Chris Prengels, CEO, Tiger Power, Belgium / Tanzania
  • Mouhamadou Makhtar Cisse, CEO, Société Nationale d’électricité du Sénégal (SENELEC),Senegal
  • Herta von Stiegel, Executive Chair, Ariya Capital, Kenya 
  • Jean Bosco Mugiraneza, CEO, Rwanda Energy Group Limited (REG), Rwanda

Outstanding Contribution Award: Water

Winner: 

  • Paul Yillia, Research Scholar (Water Programme), International Institute for Applied Systems Analysis, Austria

Finalists:

  • Anthony Turton, Professor Centre for Environmental Management, University of Free State, South Africa
  • Silver Mugisha, Managing Director, National Water and Sewerage Corporation, Uganda

Energy/Water Reporter of the Year Award

Winner: 

  • Newton Sibanda, Freelance Journalist, Zambia

Finalists

  • Chris Yelland, Energy Reporter, EE Publishers, South Africa
  • Emeka Anuforo, Senior Energy Correspondent,  Guardian Newspaper, Nigeria
  • Fredrick Mugira, Coordinator and Editor Water Journalists Africa Network, Uganda
  • Saya Pierce, Reporter, Smile90.4 FM, South Africa
  • Sally Ngakanyanga, Independent Journalist, Zimbabwe

Outstanding Contribution Award: Young Leader 

Sponsored by: 

Winner: 

  • Rebekah Shirley, Director of Research, Power for All, Kenya

Finalists

  • Beatrice Muthoni, Renewable Energy Consultant, KTDA Power Company, Kenya
  • Edmand Aijuka, CEO, Kamata, Uganda
  • Rose Mutiso, Co-Founder & CEO, Mawazo Institute, Kenya

Power Utility of the Year

Sponsored by: 

Winner: 

  • Electricidade De Mocambique, Mozambique

Finalists

  • Public Utilities Corporation, Seychelles 
  • Compagnie Ivoirienne D’Electricite (CIE),Cote d'Ivoire
  • Société Nationale d'électricité du Burkina Faso (SONABEL), Burkina Faso

Water Utility of the Year

Sponsored by: 

Winner: 

  • Sénégalaise des Eaux, SÉNÉGAL

Finalists

  • Office National de l'Eau et de l'Assainissement (ONEA), Burkina Faso
  • National Water and Sewerage Corporation, Uganda

Grid-Tied Renewable Energy Project Award (10MW+)

Sponsored by: 

Winner:  

  • Xina Solar One Thermo Solar Plant, Abengoa, South Africa

Finalists

  • Access Power, EREN RE, Uganda
  • Building Energy - Tororo Solar Power Station, Uganda

Small-Scale Renewable Energy Project Award (Under 5MW)

Sponsored by: 

Winner:

  • Rafiki Power, Germany / Tanzania 

Finalists

  • InnoSun Energy Holding, Namibia
  • Jiro-Ve, Madagascar
  • National Department of Tourism -Robben Island Solar Photovoltaic Micro-grid project, South Africa
  • Solarkiosk, Germany / Zambia

Innovative Technology of the Year

Sponsored by: 

Winner: 

  • Azuri Technologies Ltd, United Kingdom 

Finalists

  • SENER, South Africa
  • I Drop Water, South Africa

Deal of the Year

Winner: 

  • Albatros Energy Mali, Mali

Finalists

  • Africa Finance Corporation, Nigeria
  • Metito, United Arab Emirates
  • Ministry of Energy, Zambia

The Digital Solution of the Year Award 

Sponsored by: 

Winner: 

  • Siemens (Pty) Ltd, South Africa

Finalist

  • National Water & Sewerage Corporation, Uganda