2017 Winners

Lifetime Achievement Award 

Sponsored by:

Winner: Helen Tarnoy, Co-Founder & Managing Director, Aldwych International Ltd, United Kingdom

  • Azeb Asnake, Chief Executive Officer, Ethiopian Electric Power, Ethiopia
  • Barry MacColl, General Manager: Research, Testing & Development, Eskom, South Africa
  • Dale Robertson, President, Enerscan Consultants Ltd, Canada
  • Des Muller, Chairman, NIASA Supply Chain Development Sub-Committee, South Africa
  • H.E. Dr. Elham Mahmood Ahmed Ibrahim, Commissioner for Infrastructure & Energy, African Union Commission, Ethiopia
  • Fred Kabagambe-Kaliisa, Senior Presidential Advisor: Oil & Gas and the Mineral Industry, Office of the President, Uganda
  • Grania Rosette Rubomboras, Programme Officer: Power Projects, Nile Basin Initiative NELSAP, Rwanda/Uganda 
  • Oladele Amoda, Managing Director & CEO at Eko Electricity Distribution PLC, Nigeria
  • Wim Jonker Klunne, Programme Director: Energy & Environment Partnership Programme, Southern and East Africa

Outstanding Contribution Award: Power

Sponsored by: 

Winner: Charlotte Aubin-Kalaidjian, Founding Partner, GreenWish Partners, France, Senegal, Cote d’Ivoire, Nigeria

Finalists:

  • Akon, Founder, Akon Lighting Africa, Various Countries
  • Hendrik Schloemann, Founder & CEO, Zonke Energy, South Africa
  • Lovemore Chilimanzi, Technical Director, Africa GreenCo, South Africa
  • Michael Gratwicke, Head of Energy, Rift Valley Energy, Tanzania & Zimbabwe
  • Sicelo Goodwill Xulu, Managing Director, City Power, South Africa

Outstanding Contribution Award: Water

Winner: Silver Mugisha, Managing Director, National Water and Sewerage Corporation, Uganda

Finalists:

  • Chris Heymans, Senior Water & Sanitation Specialist, World Bank Water and Sanitation Programme, Kenya
  • Joyce Msiru, Chief Executive Officer, Moshi Urban Water Supply and Sanitation Authority, Tanzania
  • Philip Gichuki, Managing Director, Nairobi City Water and Sewerage Company, Nairobi 
  • Silver Mugisha, Managing Director, National Water and Sewerage Corporation, Uganda 
  • Yolandi Schoeman, Managing Director, Baoberry, South Africa

Outstanding Woman of the Year: Power/Water

Sponsored by: 

Winner: Rose Kaggwa, Director: Business and Scientific Services, National Water and Sewerage Corporation, Uganda

Finalists

  • Agatha Nnaji, Managing Director, Geometric Power, Nigeria
  • Azeb Asnake, Chief Executive Officer, Ethiopian Electric Power, Ethiopia
  • Chantelle Abdul, Chief Executive Officer, MOJEC Meter Company & MOJEC Power, Nigeria
  • Eunice Ntobedzi, Innovator, EmPowered, Botswana
  • Rethabile Melamu, General Manager, Green Economy, South Africa
  • Sandisiwe Ncemane, Manager: Business Development - Energy Projects, Coega Development Corporation, South Africa
  • Subha Nagarajan, Managing Director, OPIC, Côte d'Ivoire

Young Energy Leader Award

Sponsored by: 

Winner: Fatima Oyiza Ademoh, Founder & CEO, Ajima Youth Empowerment Foundation, Nigeria

Finalists

  • Astria Fataki, Founder & President, Energy Generation, France/Togo/Ghana
  • Beatrice Muthoni, Renewable Energy Consultant, KTDA Power Company, Kenya
  • Faith Chege, East African Regional Associate, Factor[e] Ventures, Kenya
  • Paseka Lesolang, Founder, Water Hygiene Convenience, South Africa
  • Samir Ibrahim, CEO & Co-Founder, SunCulture, Kenya

Power Utility of the Year

Sponsored by: 

Winner: Ethiopian Electric Power, Ethiopia

Finalists

  • Geothermal Development Company, Kenya
  • KenGen, Kenya
  • Rwanda Energy Group Limited, Rwanda

Water Utility of the Year

Sponsored by: 

Winner: Lilongwe Water Board, Malawi

Finalists

  • Lilongwe Water Board, Malawi
  • Nairobi City Water & Sewerage Company, Kenya
  • National Water & Sewerage Corporation, Uganda 
  • ONEA, Burkina Faso 

Large Scale Renewable Energy Project

Sponsored by: 

Winner:  Bokpoort CSP Power Plant, ACWA Power, South Africa

Finalists

  • Gilgel Gibe III, Ethiopia 
  • NOORo, Morocco
  • Senergy 2 solar PV plant, GreenWish Partners, Senegal 
  • Solar Capital De Aar 3 PV project, Phelan Energy Group, South Africa

Small-Scale Sustainable Energy Project 

Sponsored by: 

Winner: Stortemelk Hydro, Renewable Energy Holdings, South Africa

Finalists

  • Off-Grid Pay-as-you-go Solar Home Systems, Mobisol, East Africa
  • Kwa Mtoro, E.ON Off-Grid Solutions GmbH / Rafiki Power, Tanzania 
  • Mwenga Hydro Ltd, Rift Valley Energy, Tanzania
  • PayGo Solar Home Systems, Azuri Technologies, Kenya 
  • Solar Turtle, South Africa

Innovative Technology of the Year

Sponsored by: 

Winner: Solar Turtle, South Africa

Finalists

  • Asset Management Framework, Globeleq South Africa Management Services, South Africa
  • Gou Tou Prepayment Project, Umeme Limited, Uganda
  • Ikeja Smart Metering Project, Ikeja Electricity Distribution Company, Nigeria
  • Jisomee Mita, Nairobi City Water & Sewerage Company, Kenya

Deal of the Year

                                 

Winner: 100MW Kathu Solar Park project, Engie, South Africa

Finalists

  • Innovative Solar Systems, Lumos Global, Nigeria 
  • Lubilia Kawembe Hydro Ltd, FMO, Netherlands
  • Senergy 2 solar PV plant, GreenWish Partners, Senegal
  • ZESCO New Electricity Connections, Standard Chartered Bank/USAID, Zambia